top of page

HISTORIA

Historia klubu MGLKS LISWARTA KRZEPICE.

Początki sportu w Krzepicach sięgają okresu międzywojennego.

Wówczas to powstały dwa kluby – Makkabi zrzeszający sportowców pochodzenia żydowskiego oraz polskie Ogniwo.

Po wojnie w 1946 r. reaktywowano jedynie Ogniwo, które w 1952 roku przemianowano na Liswartę. Za datę utworzenia obecnie istniejącego klubu przyjmuje się więc rok 1946. 

Budowę stadionu sportowego przy ul. Sportowej 1 w Krzepicach rozpoczęto w 1953 r. a zakończono w roku 1960. W późniejszych latach powstał pawilon klubowy. W pracach przy budowie stadionu i pawilonu aktywnie uczestniczyli zawodnicy i sympatycy klubu. Z biegiem lat infrastruktura klubowa dzięki ciężkiej pracy działaczy przy wsparciu Urzędu Miasta Krzepice zyskiwała na okazałości. Obecny wygląd stadionu może być powodem do dumy dla wszystkich mieszkańców gminy i nosić miano lokalnej perły.

Sekcje i wybitni reprezentanci…

Klub w swojej historii prowadził różne sekcje i wychował wybitnych sportowców w kilku dziedzinach sportu. Z sekcji piłkarskiej, biegowej, tenisa stołowego, szachów czy lekkoatletycznej, które działały na przestrzeni lat, aktualnie funkcjonuje jedynie ta pierwsza. Biorąc pod uwagę rangę zawodów oraz reprezentowanych rozgrywek krajowych na miano wybitnych sportowców związanych z Liswartą zasługują m.in. Jadwiga Kasiborska i Barbara Wojaczek (mistrzynie Polski w biegach przełajowych) Edward Ślusarczyk (czwarty dziesięcioboista w kraju) Jerzy Bilewicz, Stanisław Szczęsny, Mateusz Spaczyński, Przemysław Mońka, Artur Kierat czy Artur Pląskowski (piłkarze, którzy rywalizowali i rywalizują na wyższych szczeblach rozgrywkowych w Polsce) Stanisław Nagłowski (I liga Rugby)

Rozgrywki i sukcesy…

Najwyższym poziomem rozgrywkowym na jakim występował i aktualnie toczy swoje pojedynki MGLKS Liswarta Krzepice to Klasa Okręgowa. Najbliżej awansu do IV ligi krzepiczanie byli w sezonie 1993/1994 kiedy to uplasowali się na drugim miejscu w tabeli za plecami drużyny Lotu Konopiska. Ogólnie końcówkę XX wieku można było uznać za okres dobry, a przynajmniej obiecujący dla lokalnej piłki nożnej zarówno seniorskiej jak i młodzieżowej. Na wspomnienie na pewno zasługuje kilka tamtejszych wydarzeń, które w aktualnej perspektywie mogą wydawać się trudne do powtórzenia. Oto niektóre z nich:

Udział w Finale Pucharu Polski na szczeblu Okręgu Częstochowskiego  w sezonie rozgrywkowym 1981/1982. 

W meczu finałowym drużyna Liswarty prowadzona przez trenera Andrzeja Kobyleckiego, występująca wtedy w Lidze Okręgowej zmierzyła się z faworyzowanym Rakowem Częstochowa, który wtedy występował w II Lidze. Drużyna Rakowa wygrała po zaciętym meczu 3:2.

Udział w finale Pucharu Polski na szczeblu Okręgu Częstochowskiego w sezonie  rozgrywkowym 1993/1994.

W meczu ½ Finału Liswarta prowadzona przez trenera Stanisława Szczęsnego zmierzyła się z faworyzowaną drużyna Krisbutu Myszków prowadzoną przez trenera Zbigniewa Mygę, która miała wtedy już zapewniony awans do III ligi. Naszpikowana piłkarzami z II ligową przeszłością takimi jak Romuald Biskup, Mariusz Mizgała, Tadeusz Soboń, Piotr Włodarczyk (wszyscy Raków Częstochowa), Bogdan Bochenek, Cisowski (Zagłębie Sosnowiec), Grzegorz Szulc (Korona Kielce). Po zaciętym i stojącym na wysokim poziomie meczu, lepszą drużyną okazała się krzepicka Liswarta. W regulaminowym czasie mecz zakończył się wynikiem bezbramkowym, w dogrywce zwycięstwo po pięknym strzale z 25 metrów zapewnił krzepiczanom Tomasza Wojtal. Spotkanie to pozwoliło awansować do finału, gdzie Liswarta musiała uznać wyższość Victorii Częstochowa przegrywając 1:3.

W roku 1993 wygrana trampkarzy etapu wojewódzkiego Turnieju „Piłkarska Kadra Czeka” im. Stanisława Tymowicza i awans do turnieju na szczeblu makroregionu, gdzie uplasowali się na 2 miejscu za plecami rówieśników z Bielska-Białej.

W 1995 roku kolejna wygrana etapu wojewódzkiego Turnieju  „Piłkarska Kadra Czeka” i awans do etapu ogólnokrajowego, gdzie uplasowali się ostatecznie na 6 miejscu w Kraju! W pierwszym etapie na uwagę zasługuje fakt kompletu zwycięstw w reprezentacjami Łodzi, Konina, Kalisza i Opola. W finale krajowym po zwycięstwie z drużyną z Leszna, dwukrotnie musieli uznać wyższość rówieśników z Tarnobrzega i Elbląga. Patrząc na liczebność miast, z reprezentantami których przyszło mierzyć się krzepiczanom co by nie było małego miasteczka należy to na pewno uznać za największy sukces piłki młodzieżowej jeśli nie największy w historii całego klubu! 

Ciekawostki…

W klubie istniała również drużyna piłkarska Pań. Niestety, w momencie szansy awansu do pierwszej ligi, zespół z przyczyn finansowych wycofał się z rozgrywek.

Z ciekawszych kart historii Liswarty na uwagę zasługuje udział w  rozgrywkach Pucharu Polski w sezonie 1997/1998 gdzie drużyna zanotowała rekordowe zwycięstwo, prawdopodobnie nie tylko w swojej historii, ale i całego Podokręgu Oleskiego i Okręgu Częstochowskiego pokonując drużynę LZS Ligotę Sternalicką aż 41:0!

Obecna historia klubu tworzy się na naszych oczach,

a jej najpiękniejsze karty mamy nadzieje dopiero przed NAMI! 

bottom of page